...a copak to jsou vantroky?

Projekt Vzdělávání 4.0 v Plzeňském kraji umožnil žákům 4.M, 5.L a 6.L ve dnech 3. a 4. října 2023 podniknout vzdělávací exkurzi. Navštívili jsme Vodní hamr Dobřív, národní kulturní a technickou památku, která je největší svého druhu u nás. Už víme, že přes vantroky teče voda, která roztáčí obří dřevěná kola. Ta pak pohání jednotlivé stroje, měch i dynamo, aby se tu mohlo zpracovávat železo. Viděli jsme kovářskou práci, spoustu jednoduchých strojů a poslechli jsme si zajímavé historky z historie hamru.

Druhá zastávka nás zavedla do míst, která byla v letech 1968 – 1990 nejstřeženější a nejutajovanější na území tehdejšího Československa. Stanuli jsme uprostřed brdských lesů, kde ve vojenském prostoru je jediný bývalý sklad (depot) jaderné munice na světě přístupný veřejnosti: Javor 51. Z poutavého vyprávění našeho průvodce jsme získali informace o studené válce, o sovětském a americkém jaderném programu a hlavně o smysluplném mírovém využití jaderné energie. Se zaujetím jsme si prohlédli technické zázemí objektu i celou expozici.

Mgr. Ivana Sirotková

náhled ...a copak to jsou vantroky? náhled ...a copak to jsou vantroky? náhled ...a copak to jsou vantroky? náhled ...a copak to jsou vantroky? náhled ...a copak to jsou vantroky? náhled ...a copak to jsou vantroky? náhled ...a copak to jsou vantroky?

 

Google Učebna
Učebna

Fotogalerie

uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk uk

 

Odkazy

Logo sboru
www.facebook.com/
peveckysborglp

SOČ Plzeňského kraje
Logo SOČ
www.glp.cz/socka

Matematická olympiáda
Plzeňského kraje

Stránky MO PK
www.glp.cz/mo

Krajský parlament dětí a mládeže PK
Stránky KPDM PK
parlament.radovanek.cz

Dotace na projekty
Zpíváme vám pro radost IX
Zpívání s radostí
Městský obvod Plzeň 4
umo4.plzen.eu

Charity

Diakonie - chcete být dobrovolníkem?
Diakonie
Externí odkaz www.diakoniezapad.cz

Člověk v tísni
regionální pobočka Plzeň
Člověk v tísni
Externí odkaz www.clovekvtisni.cz

Diecézní charita Plzeň
Charita
Externí odkaz www.dchp.cz

© 2024 Gymnázium Luďka Pika | webmaster@glp.cz | pdf Prohlášení o přístupnosti