V pondělí 16. října jsme my, zájemci o židovskou kulturu z vyšších ročníků, vyrazili do Prahy, abychom se něco dozvěděli o tom, jaký byl život židovských spisovatelů ve 20. století, ale zároveň i navštívili židovský hřbitov a tři synagogy – Pinkasovu, Staronovou a Španělskou.
Počínajíc přednáškou o spisovatelích židovského původu převážně 20. století jsme zjistili, proč vůbec někteří z nich psali německy (Kafka nebo Kisch), proč je Max Brod tak stěžejní postavou v životě a díle Franze Kafky anebo kdo z židovských spisovatelů narozených před druhou světovou válkou ještě dnes žije a třeba se aktivně zapojuje do různých akcí.
Pokračovali jsme do Pinkasovy synagogy, která je hluboce emocionálním místem pro všechny bez ohledu na jejich víru. Na jejích stěnách jsou totiž vypsána jména asi 70 000 židů zavražděných nacisty za druhé světové války.
Navštívili jste někdy židovský hřbitov a nechápali, proč rozmístění náhrobních kamenů připomíná neuklizený pokoj studenta gymnázia? Nám už je to jasné! Mimo to jsme umožnili nějaké zemřelé duši procházku na lidském světě, když jsme si při odchodu ze hřbitova neumyli ruce.
Den jsme zakončili ve Staronové a poté Španělské synagoze. Obě jsou moc krásné, najdeme v nich i různé židovské dokumenty, obřadní oblečení a tak dále.
Jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit a že jsme poznali židovskou kulturu zase o něco blíže!
text: Pavel Jan Linka (8.L)
foto: Eliška Fajtová
www.facebook.com/
peveckysborglp
SOČ Plzeňského kraje
www.glp.cz/socka
Matematická olympiáda
Plzeňského kraje
www.glp.cz/mo
Krajský parlament dětí a mládeže PK
parlament.radovanek.cz
Dotace na projekty
Zpíváme vám pro radost IX
Zpívání s radostí
umo4.plzen.eu
Diakonie - chcete být dobrovolníkem?
www.diakoniezapad.cz
Člověk v tísni
regionální pobočka Plzeň
www.clovekvtisni.cz
Diecézní charita Plzeň
www.dchp.cz